Historia budowy

Rok 2003

Wreszcie w lutym 2003r. Energetyka doprowadziła prąd. W ten sposób teren został uzbrojony i można było rozpocząć budowę kościoła p.w. Św. Kingi.

W czerwcu 2003 r. po podpisaniu umowy z wykonawcą „SKO-BUD” oraz wielu konsultacjach geologicznych rozpoczęliśmy prace wykopowe pod fundamenty kościoła wraz z zakrystią. Po trudnościach związanych z usytułowaniem kaplicy i podłożem, udało się położyć fundamenty.

Dnia 20 listopada 2003 roku zakończono prace budowalne przewidziane na rok 2003 i wylano płytę główną kościoła.

 

Rok 2004

Dnia 3 marca 2004 r. została zawarta umowa pomiędzy Parafią św. Kingi a PPHU „ERBET” w Nowym Sączu o wykonanie konstrukcji stalowej wraz z wymurowaniem ścian kościoła i zakrystii.

30 marca rozpoczęły się prace budowlane, których celem jest wybudowanie kościoła w stanie surowym – otwartym. Jeszcze w tym samym miesiącu Firma zakupiła stal oraz pustaki „Porotherm” na cały kościół, aby uniknąć szaleństwa cen i wchodzącego VAT-u. Do Świąt Bożego Narodzenia udało się wykonać:

 • budynek zakrystii dwukondygnacyjny wraz z przykryciem (2 zakrystie, na piętrze pomieszczenia wentylacyjno-grzewcze)
 • konstrukcję stalową ścian (blachownice) wraz z murami kościoła
 • konstrukcję stalową dachu wraz z przykryciem blachą trapezową
 • ściany ołtarzowe i ściany chóru

 

Rok 2005

Ponieważ w styczniu sprzyjały warunki, prace budowlane trwały nadal. Wykonaliśmy ocieplenie dachu kościoła twardą wełną grubości 20 – 30 cm, a następnie cały dach został przykryty na zimę papą membranową SBS.
W ścianie frontowej kościoła zostało zamontowane pierwsze okno tzw. bullaj.

Od połowy stycznia do końca marca trwała przerwa budowlana.

Po Wielkanocy przystąpiliśmy do kolejnych prac budowlanych i udało się wykonać:

 • dach kościoła został pokryty drugą warstwą papy SBS, a wieniec okalający okuto blachą
 • okuto blachą gzyms kościoła
 • została wykonana i zamontowana przez Firmę „Acari” z Krakowa ściana słupowo-ryglowa (po prostu okna)
 • zostały wstawione okna do zakrystii
 • został zamontowany w okrągłym oknie witraż przedstawiający MB Częstochowską ufundowany przez Róże Żywego Różańca
 • konstrukcja stalowa blachownic jak i dachu została pomalowana 3-y krotnie (w ubiegłym roku dwie warstwy antykorozyjne; w tym roku dwie warstwy przeciw pożarowe + jedna nawierzchniowa)
 • został docieplony wieniec nad i pod oknami, aby nie było przenikania zimna
 • w październiku został wykonany parapet okienny zewnętrzny wzdłuż całego wieńca okiennego oraz drabina pprzeciw-pożarowa na dach kościoła
 • zostały zamontowane także rynny spustowe z kościoła i zakrystii

Na tym zaplanowane prace na rok 2005 zostały wyczerpane.

Kościół wraz z zakrystią – STAN SUROWY ZAMKNIĘTY!
 

Rok 2006

Zaraz po Pielgrzymce papieskiej (29 maja ) rozpoczęły się prace na budowie naszego kościoła. W pierwszych dwóch tygodniach wykonywano prace instalacji elektrycznych (okablowanie kościoła i zakrystii), a w następnych dwóch tygodniach (w miesiącu czerwcu) prace kablowe systemów teletechnicznych niskich napięć jak: system nagłośnienia, telewizji dozorowej, sygnalizacji alarmowej, system ppoż i oddymiania obiektu.

W miesiącu listopadzie przystąpiliśmy do wykonywania tynków tradycyjnych wewnątrz kościoła. Ściany kościoła wraz z chórem zostały już wytynkowane, trwają prace tynkarskie skrzydeł ścian w prezbiterium, a równocześnie wykonujemy izolację i ocieplenie posadzki przygotowując już do wylewki przed położeniem kamienia (marmuru).

 

Rok 2007

W miesiącu styczniu zostały zakończone prace tynkarskie w kościele i na zapleczu (zakrystie i pomieszczenia techniczne).
W lutym został zamówiony kamień (granit) na posadzkę.

W marcu rozpoczęły się prace nad wykończeniem płytami gipsowymi wieńca (kołnierz) pod oknami.

W kwietniu wykonaliśmy posadzki z płytek gresowych na chórze i w zakrystiach, oraz z płytek ceramicznych w pomieszczeniach technicznych. Zaraz po Wielkanocy firma kamieniarska przystąpiła do układania granitu (płyty 60×60) w kościele. Pod koniec kwietnia zostały wstawione wszystkie drzwi do kościoła (zewnętrzne metalowe i w środku drewniane i P-Poż. z firmy Porta.

W maju kościół został wymalowany i zamontowaliśmy oświetlenie wieńca oraz Drogi Krzyżowej. Zostało wykonane nagłośnienie oraz zabezpieczenie alarmowe. 18 maja ostatnia płyta kamienna została położona na posadzkę za ołtarzem, a już 19 maja wieczorem Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nasz nowy Kościół.

Zaraz po uroczystościach został zamontowany wiatrołap w przedsionku kościoła.

Teraz czekały nas dwie inwestycje: 1. Sufit podwieszany; 2. Ogrzewanie.

 

Rok 2008

Na początku stycznia 2008 r. przyszły duże mrozy, tak iż temperatura w kościele spadła nawet do plus 3 stopni, a meteorolodzy zapowiadali oziębienie nawet do -15 stopni.
To sprawiło, iż za radą P.R. (przy narzekaniu starszych osób na zimno w kościele) podjęliśmy decyzję, aby ofiary z kolędy i ze Święta Bożego Narodzenia z ubiegłego roku przeznaczyć jako zaliczkę na zakup piecy gazowych i wykonanie ogrzewania w kościele.
Projektowane ogrzewanie to ogrzewanie nadmuchowe z piecy gazowych kondensacyjnych amerykańskiej firmy Rheem.

W połowie stycznia Firma Area-Term dostarczyła trzy piece i rozpoczęła ich instalowanie. Pierwsze ciepło popłynęło 29 lutego 2008r.
W maju zostały zamontowane na dachu zakrystii dwa klimatyzatory, a właściwie są to pompy ciepła, które w lecie klimatyzują kościół, a w jesieni ogrzewają.

W czerwcu posadzka w naszym kościele została wyfugowana i zaimpregnowana tzn. zabezpieczona odpowiednimi środkami przed wodą czy tłuszczami. Także w czerwcu częściowo zostało rozebrane ogrodzenie wokół kościoła, aby dostęp w ciągu dnia był łatwiejszy.

 

Rok 2009

Zasadnicza część planowanych prac i związanych z tym wydatków w roku 2009 była podporządkowana wykonaniu sufitu podwieszanego. W kwietniu rozpoczęły się prace przy konstrukcji sufitu, aby uzyskać owal. W maju i czerwcu trwały prace prowadzone przez Firmę DPS z Katowic, aby napiąć specjalną folię na przygotowaną konstrukcję oraz zamontować lampy i reflektory. Z końcem czerwca sufit był gotowy.

Drugą poważną inwestycją jest wykonanie wystroju wnętrza w kościele. W bieżącym roku artysta z Rzeszowa P. Marcin wraz z kamieniarzem wykonali na Święta Bożego Narodzenia w marmurze i brązie: ołtarz (twarzą do ludzi), ambonkę, postument z krzyżem przy ołtarzowym, chrzcielnicę oraz kropielnice, które to poświęcił Ks. Bp Józef Guzdek.

 

Rok 2010

Trwają prace przy wykonywaniu wnętrza kościoła. I tak w ostatnim tygodniu maja zostało zamontowane nowe Tabernakulum oraz wykonano część mozaiki sciany ołtarzowej w prezbiterium. Fundatorami Tabernakulum są członkowie róż Żywego Różańca. Był to piękny prezent przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Natomiast w sobotę 26 czerwca zostały przywiezione dębowe ławki (ok. 50) zamówione dwa lata wcześniej w rodzinnej Firmie stolarskiej „Stolmark” ze Zbulitowa Dużego.

1 października zostały przywiezione do naszego kościoła zamówione „Sedillia” – krzesła dla celebransów, wykonane podobnie jak ławki z dębiny przez Zakład Stolarski P. Eugeniusza Kułaka.

W pierwszym tygodniu listopada zostały ukończone prace związane z wyrównaniem terenu po rozbiórce kaplicy oraz z ułożeniem kostki brukowej na schodach i placu przed kościołem. Wykonaliśmy także drugi podjazd dla wózków inwalidzkich i dla rodziców z małymi dziećmi przywożonymi do kościoła w wózeczkach.

16 listopada (wtorek) w prezbiterium naszego kościoła została zamontowana rzeźba patronki – Św. Kinga, wykonana przez artystę-rzeźbiarza P. Marcina. Św. Kinga w dłoniach trzyma makietę naszego kościoła. Obok rzeźby umieszczone są atrybuty: lilia oznaczająca czystość, dziewictwo; korona i berło oznaczające godność i władzę królewską; a także szkatuła z relikwiarzem i relikwiami św. Kingi ze Starego Sącza.

 

Rok 2011

W poniedziałek 16 stycznia zrobiło się „wiosennie” i mogliśmy zabetonować nową gablotkę ogłoszeniową przed kościołem. Teraz najważniejsze informacje duszpasterskie są tam wywieszane.

W sobotę 30 kwietnia w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego oraz uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II, po wieczornej Mszy św. odbyła się w naszym kościele podniosła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia rzeźby błogosławionego Jana Pawła II połączona ze spektaklem poetycko-muzycznym pt. „Non omnis moria” /Nie wszystek umrę/ w wykonaniu aktorów z Teatru Słowackiego.

W piątek 24 czerwca br. po jednej stronie zostało zamontowanych pierwszych siedem stacji Drogi Krzyżowej. Stacja pierwsza jest dedykowana Parafianom Św. Kingi. Następne siedem stacji zostały zamontowane w drugim i trzecim tygodniu listopada.

W dwa kolejne poniedziałki 7 i 14 listopada zostały zamontowane na ścianie wschodniej naszego kościoła stacje Drogi Krzyżowej. Równocześnie przygotowano też kamieniarską dekorację obrazów Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ten sposób dzieło zostało ukończone. Autorem rzeźb jest Marcin Szczepaniak a dekorację kamieniarską przygotował Krzysztof Czarnota, obaj z Rzeszowa.

W trzecim tygodniu listopada został również zamontowany nowy rzutnik. W chwili obecnej litery są o wiele większe i wyraźniejsze, a nowe teksty pieśni wprowadza się znacznie łatwiej.

Rok 2012

10.07.2012
W ołtarzu naszego kościoła zastała zainstalowana figura Pana Jezusa Zmartwychwstałego. W ten sposób zastała zakończona realizacja najważniejszych elementów planu dekoracyjnego naszej świątyni. Figura Jezusa mierzy ponad 4 metry wysokości i waży 150 kilogramów. Otacza ją mozaika ceramiczna i wykonane z polerowanego brązu promienie.

17.09.2012
Rozpoczęły się prace przy elewacji naszej świątyni. Ściany są okładane wełną mineralną. Na nią będzie zaś nałożony tynk, który ma odwzorować fakturę cegły elewacyjnej.

24.11.2012
Zakończyły się zasadnicze prace przy wykonywaniu elewacji naszego kościoła. Na wiosnę elewacja zostanie jeszcze dodatkowo zaimpregnowana. Kontynuowane są roboty dodatkowe przy wykonaniu zadaszeń nad wejściami do naszej świątyni.

21.12.2012
Zakończyły się prace blacharskie przy zadaszeniach nad wejściami głównym i bocznym do naszego kościoła.

 

Rok 2013

22.04-16.05.2013
Wykonano prace ziemne. Uporządkowano teren, wyplantowano ziemię, zasiano trawę i wykonano chodnik wokół Kościoła. Pracę wykonała firma Jana Chorążego ze Skawinek.

26.04.2013
Został zainstalowany system kamer monitorujących kościół i teren wokół kościoła. Prace wykonała firma Przybylski z Krakowa.

14.05.2013
Została wykonana ostatnia warstwa ochronna na elewacji naszej świątyni. W ten sposób prace przy elewacji zostały zakończone. Wszystkie prace przy elewacji wykonywała firma Adams z Giżycka.

20.05.2013
Został zainstalowany krzyż w oknie frontowym kościoła. Krzyż został ufundowany przez Wspólnotę Żywego Różańca. Projekt przygotował nasz parafianin Wojciech Mazur. Krzyż wykonała firma Interform z Krakowa.

4.06.2013, 14.06.2013
Przywieziono odremontowane i przerobione konfesjonały. Nowością jest to, że konfesjonał z jednej strony jest zamykany. To rozwiązanie jest z myślą o osobach gorzej słyszących. Druga strona pozostała otwarta, jednak jest bardziej zabudowana. Domontowano również szybki w miejscu, gdzie siedzi ksiądz.

31.12.2013 – PODSUMOWANIE ROKU
Wszystkie te inwestycje wraz ze spłatą zadłużenia, jakie pozostało po wykonanej w roku 2012 elewacji kościoła kosztowały parafię 250 000 złotych. W planach inwestycyjnych naszej parafii mamy jako perspektywę długofalową budowę plebanii. Natomiast w perspektywie bliższej zmianę ogrodzenia kościoła oraz zakup organów.

Rok 2014

28.02.2014
Figura bł. Jana Pawła II została ozdobiona aureolą. Wykonał ją Marcin Szczepaniak, autor całej dekoracji naszego kościoła. Ten znak świętości Jana Pawła II wpisuje się w przygotowania do kanonizacji Papieża.

27.05.2014
Wspólnym wysiłkiem grupy chętnych parafian teren wokół kościoła został obsadzony krzewami, które będą stanowić żywopłot.

29.07.2014
Nasza parafia nabyła nowe organy. Jest to instrument elektroniczny firmy Allen model Badura L 10.

W tym też roku wykonano ostatnie prace w kościele i wokół niego. Wszystkie elementy zaplanowane zostały zrealizowane. Rok 2014 można uznać za ostatni rok budowy naszej Świątyni na osiedlu Kabel.